تماس با ما: 88672509 (021) - info@dadehban-siem.ir

نیروی انسانی

یک بخش مهم از ساختار SOC را نیروی انسانی تشکیل می ­دهد. نیروی انسانی مستقر در مرکز عملیات امنیت به سه لایه مجزا تقسیم بندی شده و افراد هر لایه دارای وظایف مختص به خود مي­ باشند. این سطوح عبارتند از:

لایه اول : اپراتورهای مرکز که نقطه تماس کاربران و مسئول پاسخ­گویی به اخطارهای دریافتی از آنها می­ باشند. در این سطح به تمام اخطارهایی كه از پیچیدگی پایین‌تری برخوردار هستند، پاسخ داده می‌شود. این لایه باید همواره در حال انجام وظیفه باشد و باید در تمام ساعات شبانه روز که شبکه در حال انجام کار است جهت پاسخگویی آماده باشند. برای تحقق این امر شیفت­ های کاری مناسب باید طراحی و اجرا گردد.

لایه دوم : مسئول پاسخ‌گویی به مشكلات پیچیده ­تر در سیستم‌های امنیتی شبكه و در حقیقت مكمل لایه اول است.­ سیستم­های لایه دوم برای اخطارهایی كه از اهمیت بالاتری برخوردار هستند درگیر می‌شوند و در صورت لزوم علاوه بر رسیدگی به مشکل، راهنمایی افراد لایه اول و کاربر را نیز انجام می­ دهند. این لایه نیز باید همواره برای پاسخگویی به مراجعات کاربران و لایه اول آماده باشند. بنابراین این لایه نیز مي­ بايست دارای شیفت­ های کاری درتمام ساعات شبانه ­روز باشند.

لایه سوم : در این سطح كارشناسان ارشد و مشاوران امنیتی شبكه قرار دارند. این لایه در حقیقت پشتیبان دو لایه پایین‌تر می­ باشد. در صورتیكه به اشكالات امنیتی در دو لایه پایین پاسخ داده نشود كارشناسان و سیستم‌های این لایه درگیر می‌شوند. مدیریت امنیت شبکه و تدابیر امنیتی در این لایه انجام می­ گردد، همچنین برنامه ­ریزی و انتقال دانش به سطوح پایین ­تر نیز از طریق این لایه انجام می­ پذیرد. افراد این لایه لزوما در همه ساعات شبانه­ روز در مرکز حضور ندارند و می­ توانند مانند دیگر کارمندان در ساعات اداری حضور داشته باشند ولی باید امکان دسترسی در هر ساعت از شبانه­ روز  به آنها وجود داشته باشد تا در صورت بروز مشکلات عمده و فراگیر، لایه ­های زیرین و تیم عملیات واکنش را  راهنمایی نمایند و در صورت نیاز خود را به محل مرکز برسانند.

niroye-ensani

Back to Top